Hakkımızda

  • Tarihi Yarımada'yı ve Prens Adaları'nın tamamını Yeşilköy sahiline kadar gören muhteşem deniz manzarasıyla Zæfæran Restaurant, haftanın yedi günü 07.00 ile 24.00 saatleri arasında hem otel misafirlerini hem de dışarıdan gelen ziyaretçilerini ağırlıyor.  Zæfæran Restaurant, Azerbaycan coğrafyasının çeşitliliğini ve lezzetli mutfak kültürünü İstanbul’da hakkıyla temsil eden en iddialı adres olarak öne çıkıyor.

    80 kişi kapasiteli restoranda Azerbaycan mutfağının farklı bölgelerine ait, birbirinden şaşırtıcı ve lezzetli yemekleri tatmak mümkün. Lüle kebabı, tike kebabı gibi en geleneksel usulle hazırlanan özel kebaplar, pilav çeşitleri, Hazar Denizi’nin bereketini yansıtan balık yemekleri, kutab, kükü, düşbere çorbası gibi hiçbir restoranda kolay kolay rastlayamayacağınız çeşitlilikteki geleneksel Azerbaycan yemeklerine; Azerbaycan, Osmanlı ve Anadolu’nun leziz olduğu kadar ferahlatıcı şerbetlerinin yanı sıra taze meyve suları ve alkolsüz kokteylleri eşlik ediyor.

    Azerbaycan ve Anadolu’nun zengin coğrafyasından beslenen Zæfæran Restaurant’ta malzemeler bizzat üreticisinden temin ediliyor. Mevsimselliğe çok önem verildiği için artizan ve sürdürülebilir ürünlerle hazırlanan yemeklerin sunulduğu restoranda israftan kaçınma felsefesi benimseniyor.

    Anadolu mutfağı ile benzerlik taşırken, coğrafyanın verdiği avantajla pirinç kültürü inanılmaz zenginleşiyor. Elliden fazla pilav yemeği bulunan Azerbaycan mutfağında aynı zamanda tatlı-tuzlu her yemekte meyve, bolca sebze, yeşillik ve et tüketiliyor. Öğünler ise hem gözü hem mideyi doyururken, şerbet eşleştirmeleriyle de eşi benzeri zor bulunur bir gastronomi deneyimi sunuyor. Yemeğin tamamlayıcısı ve Azerbaycan mutfak kültürünün ayrılmaz bir parçası olan çay ritüeli ise başlı başına bir zevk. Çay ritüeline, feyhua (Azerbaycan’a özgü bir meyve), kayısı, vişne, çilek, böğürtlen ve zeytin gibi meyvelerden yapılan mürebbe adı verilen çeşitli reçeller, kuru yemiş ve meyveler ve çeşitli yöresel hamur işleri eşlik ediyor.